• wreszcie

    Od początku marca władze najludniejszego miasta w Chinach zgłosiły ponad 114 tys. przypadków zachorowań. To liczba znacznie przekraczająca ogólnokrajową liczbę zakażeń z poprzednich dwóch lat. W czwartek w Szanghaju odnotowano 19 982 przypadki, co stanowi najwyższy wynik dzienny.

    wreszcie

    Chińscy urzędnicy określili epidemię jako "wyjątkowo ponurą" i wysłali dziesiątki tysięcy pracowników służby zdrowia, w tym personel wojskowy, do pomocy w powstrzymywaniu wirusa.W mediach społecznościowych pojawiają się filmy, które pokazują mieszkańców, mających trudności z zakupem artykułów pierwszej potrzeby, takich jak żywność i woda. Chińczycy skarżą się na przeludnienie i niehigieniczne warunki w miejskich ośrodkach masowej kwarantanny.

    Fatalne skutki gospodarcze koronawirusa

    Przedłużający się lockdown może mieć daleko idące konsekwencje gospodarcze w kraju i poza jego granicami. Szanghaj jest bowiem centrum finansowym i produkcyjnym Chin - jego produkcja stanowi 4 proc. krajowego PKB. W mieście znajduje się również największy na świecie port, który obsługuje około 20 proc. chińskiego eksportu.

     

    "Jeśli blokada potrwa tylko przez dwa miesiące, to obniży wzrost gospodarczy Chin o 0,3-0,5 pkt proc. w tym roku. Jeśli utrzyma się cały trzeci kwartał, spowoduje to obniżenie tempa wzrostu Chin o 1,5-2 proc." - ocenia Xia Le, główny ekonomista ds. Azji w Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), cytowany przez serwis "Al Jazeera".


  • Commentaires

    Aucun commentaire pour le moment

    Suivre le flux RSS des commentaires


    Ajouter un commentaire

    Nom / Pseudo :

    E-mail (facultatif) :

    Site Web (facultatif) :

    Commentaire :